میوه خشک

میان وعده سالم

پرتقال خشک مخلوط

میان وعده ای برای سلامتی

بسیاری از آدم‌ها میوه‌ی تازه را به میوه‌ خشک ترجیح می‌دهند زیرا معتقدند در فرایند خشک کردن و جهت افزایش زمان نگهداری این محصولات، به میوه‌های خشک نمک و قند اضافه می‌شود؛ و به این دلیل، این خوراکی‌ها سالم نیستند. ولی، در این مقاله قصد داریم فهرست شگفت‌انگیزی از انواع میوه‌ خشک و فوایدشان را ارائه دهیم که نشان می‌دهد فرایند خشک کردن و نگهداری این میوه‌ها، نه فقط کمک می‌کند این خوراکی‌های خوشمزه مدت زمان بیش‌تری سالم و قابل خوردن بمانند، بلکه مواد مغذی این میوه‌ها را به طور کامل حفظ می‌کند و باعث می‌شود بتوانید از فوایدشان برای سلامتی‌تان به طور کامل بهره‌مند شوید.

رفع کمبود مواد معدنی و ارتقا سلامتی

میوه در هر حالتی چه تازه باشد و چه خشک شده، برای شما خوب است و فوایدی به همراه دارد. در حالت طبیعی میوه خشک شده می تواند یک میان وعده مناسب برای دفع احساس گرسنگی باشد و می توان برای مدت زمان طولانی نگهداری کرد و از همین رومی تواند جایگزین مناسبی برای میوه تازه در خارج از فصل آن باشد.
علی رغم فواید میوه های خشک، متخصصان معتقدند مهم ترین وجه تمایز میوه های خشک شده با میوه های تازه، تبخیر آبی است که حاوی مقادیر قابل توجهی مواد مغذی است.البته میوه های خشک شده برای مصرف در شرایط خاص مانند تغییر فصل یا استفاده در ورزش‌هایی مانند کوهنوردی که امکان حمل وزن زیاد بار وجود ندارد، سودمند هستند. پزشکان توصیه می ‌کنند که در صورت امکان حداقل روزی ۲ لیوان میوه خرد شده متنوع مصرف شود که اگر تازه باشد، بهتر خواهد بود.

میوه خشک مخلوط

روش های خشک کردن

میوه در هر حالتی چه تازه باشد و چه خشک شده، برای شما خوب است و فوایدی به همراه دارد. در حالت طبیعی میوه خشک شده می تواند یک میان وعده مناسب برای دفع احساس گرسنگی باشد و می توان برای مدت زمان طولانی نگهداری کرد و از همین رومی تواند جایگزین مناسبی برای میوه تازه در خارج از فصل آن باشد.
علی رغم فواید میوه های خشک، متخصصان معتقدند مهم ترین وجه تمایز میوه های خشک شده با میوه های تازه، تبخیر آبی است که حاوی مقادیر قابل توجهی مواد مغذی است.البته میوه های خشک شده برای مصرف در شرایط خاص مانند تغییر فصل یا استفاده در ورزش‌هایی مانند کوهنوردی که امکان حمل وزن زیاد بار وجود ندارد، سودمند هستند. پزشکان توصیه می ‌کنند که در صورت امکان حداقل روزی ۲ لیوان میوه خرد شده متنوع مصرف شود که اگر تازه باشد، بهتر خواهد بود.

دستگاه میوه خشک کن

به روش مکانیزه

این روشی است که ما در هیل شید برای خشک کردن میوه ها استفاده می کنیم. میوه ها در خط شستشو شسته می شوند در اسلایسر (خورد کن چیپسی) به صورت چیپسی در می آیند و در نهایت در سبد های دستگاه میوه خشک کن چیده و در دما و فشار مخصوص همان میوه خشک می شود.

آلبالو خشک

آفتابی در هوای آزاد

خشک کردن میوه ها در آفتاب هزینه بر نیست و نیاز به تجهیزات خاصی ندارد، خیلی هم آسان است.
تنها مشکلی که دارد طولانی بودن دوره خشک شدن میوه هاست. اگر زمان آن برایتان مهم نیست حتما این کار را انجام دهید. از نور آفتاب استفاده کنید تا میوه خشک های بسیار خوشمزه ای درست کنید.

خشک کردن میوه در خانه

با دستگاه خانگی

اگر نگرانی از مصرف برق نباشد و فرصت باشد؛ تهیه یک میوه خشک کن خانگی می تواند از در ریز میوه های اضافی جلوگیری کند. خشک‌کن‌ها آب میان‌بافتی مواد غذایی را بدون هیچ پختی خشک می‌کنند. دستگاه‌های میوه خشک‌ کن برای انجام این فرایند به المنت حرارتی و فن مجهزند. المنت حرارتی گرما تولید می‌کند و فن گرمای تولیدشده را داخل دستگاه به‌گردش درمی‌آورد.

فواید مصرف میوه خشک

ورزش برای تناسب اندام

میوه‌های خشک سرشار از پروتئین

میوه‌های خشک دارای پروتئین یکی از بهترین گزینه‌ها برای بهبود سلامتی است. میوه‌های خشک سرشار از پروتئین به‌جز پروتئین مواد ضروری دیگری مثل ویتامین‌ها، مواد معدنی و … را هم در خود دارند. یک فنجان انواع میوه خشک شده حداقل حدود ۲ گرم پروتئین در خود دارد یا بهتر است بگوئیم هر گرم میوه خشک تقریباً ۲/۵ کالری انرژی و ۱ تا ۵ میلی گرم پروتئین دارد.

ماندگاری میوه خشک

خشک‌کردن یکی از روش‌های موجود برای افزایش زمان ماندگاری برخی از موادغذایی به خصوص میوه‌ها و سبزی‌هاست. در این روش، فعالیت آبی موادغذایی کاهش می‌یابد و از فساد میکروبی در آنها جلوگیری می‌شود.

دورهمی خانوادگی
رژیم لاغری

میوه خشک و کمک به رژیم های غذایی

میوه خشک در فرآیندی به دست می آید که درصد بسیار زیادی از آب موجود در میوه گرفته می شود. این فرآیند باقی میوه ها را همچنان سالم نگه می دارد، بنابراین قسمت باقی مانده از نظر مواد مغذی ارزش بالایی دارد و می تواند همچنان خوشمزه باشد. بسیاری از متخصصان تغذیه بر این باورند که میوه های خشک شده، تا زمانی که به صورت متعادل مورد استفاده قرار بگیرند انتخابی مغذی و مناسب به حساب می آیند. در واقع تحقیقات جدید نشان داده اند خوردن میوه های خشک با رژیمی سالم و کاهش چاقی در ارتباط است.

میوه خشک و درمان بیماری ها

مصرف مداوم و به اندازه میوه خشک در درمان خیلی از بیماری ها می تونه مفید باشه. یبوست، کم خونی، عفونت، نقرس، فشار خون نامتعارف از امراضی هستند که مصرف مداوم میوه خشک می تونه به خوب شدنشون کمک شایانی نماید

سلامتی جسمی

سفارش آنلاین

سفارش آنلاین و تحویل درب منزل

ماندگاری بالای میوه خشک هم شرایط دارد.

شیوه نگهداری از میوه خشک

میوه‌هایی که در فرایند خشک شدن از مواد نگهدارنده برایشان استفاده نمی‌شود، حتماً باید در جای خنک نگهداری شود؛ در غیر این صورت مورد هجوم حشرات قرار گرفته و به سرعت از بین می‌روند.

اصولاً میوه‌های خشک باید در دمای نزدیک به صفر قرار بگیرند تا تازگی خود را حفظ نماید. میوه‌هایی که به خوبی خشک نشده باشند، مقداری رطوبت دارند که اگر فضای باز بمانند‌، در زمانی کوتاه دچار کپک‌زدگی شده و از بین می‌روند. پس باید در فرآیند خشک کردن میوه‌ها رطوبت این محصولات را هم در نظر گرفته و سعی شود مرطوب نماند.

برای افرادی که میوه خشک خرید می‌کنند بهترین توصیه این است که این محصولات را در یخچال نگهداری کنند. در صورت نگهداری در یخچال، هم زمان ماندگاری میوه‌های خشک بیشتر شده و به حدود یک سال خواهد رسید و هم در کیفیت و تازگی‌شان تغییری پیش نخواهد آمد.

چیپس هلو خشک

ماندن میوه خشک در برابر نور خورشید هم باعث تغییر رنگ آن شده و به شدت از کیفیت آن کم می‌کند. بعضی از تولیدکنندها برای عدم تغییر رنگ میوه‌های خشک از سدیم یا اسید سیتریک استفاده می‌کنند، که گرچه مجاز هستند ولی در هر صورت افزودنی شیمایی به شمار می‌روند و از کیفیت طبیعی میوه خشک کم می‌کند. استفاده از موادی مانند گوگرد یا تیزاب هم که با توزیع جهاد کشاورزی انجام می‌شود و توسط بعضی از تولیدکنندها استفاده می‌شود از دیگر حاشیه‌های موجود در این صنعت است. تاکنون هیچ دلیل قطعی و قانع‌کننده‌ای برای وجود آثار مخرب در این نوع نگهدارنده‌ها پیدا نشده اما بی‌شک استفاده از میوه خشک‌های بدون این افزودنی‌ها ترجیح دارند.

پک کادوئی 10 میوه خشک

انواع میوه خشک

انبه خشک، تازه و آب انبه

انبه خشک

انبه خشک جزو محبوب‌ترین میوه‌های خشک می‌باشد، که به دلیل کمبود انبه در کشور از دیگر کشورهای استوائی تأمین می‌شود و به همین دلیل قیمت بالایی دارند.
آناناس خشک تزئین شده

آناناس خشک

آناناس روی پوست تاثیر مثبت دارد و کسانی که می‌خواهند پوست‌ صاف و نرم داشته باشند،بهتر است آناناس خشک را فراموش نکنند.

توت فرنگی خشک

توت فرنگی خشک

توت فرنگی خشک علاوه بر خواص آنتی اکسیدانی، با رنگ جذاب و رایحه بی نظیر خود جلوه خاصی به سبد میوه خشک شما می دهد.

آلو شابلون خشک

آلو شابلون خشک

طبع آلو از نظر طب سنتی سرد است. عمده مصرف آلوشابلون در آجیل میوه خشک است که می توان آلوشابلون را به عنوان یکی از تنقلات سالم و ترش به کودکان معرفی کرد
هلو خشک

هلو خشک

هلو خشک، خوراکی خوشمزه، قابل حمل و سالم است. – هلو خشک برای سرماخوردگی، برای زن باردار ، برای کودکان، برای دیابت و برای لاغری خواص باورنگردنی دارد
خرمالو خشک هیل شید

خرمالو خشک

از میوه های پاییزی خوشمزه و شیرین است که به دلیل مقادیر بالای ویتامین ، مواد معدنی و آنتی اکسیدان هایی که دارد به کاهش فشار خون بالا کمک می کند

سیب خشک دارچین

سیب خشک

سیب‌ خشک منبع خوبی از مواد مورد نیاز برای حفظ سلامتی شما هستند و می‌توانند بخشی از رژیم غذایی سالم شما را تشکیل دهند.

 

پرتقال خشک

پرتقال خشک

پرتقال خشک به دلیل دارابودن انواع ویتامین‌ها و املاح معدنی یک تقویت‌کننده عمومی بدن بوده و برای رشد استخوان‌ها، استحکام اندام‌ها و همچنین رشد بچه‌ها بسیار مفید است

کیوی خشک هیل شید

کیوی خشک

کیوی خشک شده قند کمی دارد که برای کسانی دچار افزایش قند خون هستند، یک میان وعده غذایی ارزشمند به حساب‌ می‌آید، همچنین سرشار از مواد معدنی است

نارگیل خشک

نارگیل خشک

نارگیل خشک حاوی مواد غذایی اساسی همچون فیبر، مس، منگنز و سلیسیم است. برای یک زندگی سالم نارگیل خشک بهترین خشکباری است که می‌توانید در رژیم غذایی خود وارد کنید.
گلابی خشک

گلابی خشک

گلابی خشک سرشار از ویتامین K است، حتما شگفت‌زده خواهید شد. ویتامین K به همراه کلسیم برای سلامتی استخوان‌ها ضروری است

 

آلبالو تازه

آلبالو خشک

آلبالو خشکه، فعالیت آنزیم های دخیل در فرآیند التهاب و احساس درد را کاهش می دهد؛ در نتیجه می توان فعالیت ضددرد آلبالو را مطابق با استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن دانست.