برای آنکه بدانیم چه میوه خشک هایی برای دیابت مضر نیست یا حتی کدام آنها می‌تواند برای دیابت مفید واقع شود باید ابتدا اطلاعات بیشتری درباره دیابت و ریشه آن داشته باشیم. سپس میوه تازه‌ای که بر بیماری دیابت تاثیر گذار هستند را جستجو کنیم در نهایت نیاز به دانستن تغییراتی که میوه بعد از خشک شدن در آن رخ می دهد بدانیم تا بتوانیم تشخیص دهیم کدام میوه خشک ها برای دیابت مضر و کدام تاثیر مثبت دارند.

 

تاثیر میوه خشک بر بیماری دیابت

 

بیماری دیابت چیست؟

دیابت بیماری است که پس از بالا رفتن گلوکز یا قند خون مقدار انسولین مورد نیاز جهت کنترل قند خون ترشح نمی شود و باعث بالا رفتن قند خون می شود. از این جنبه است که عامه جامعه از این بیماری به نام قند یاد می کنند.

همچنین به غیر از مورد قبل در تحقیقات انجام شده عواملی که غیر از ورود گلوکز از طریق دستگاه گوارش به بالا رفتن قند خون اشاره شده عصبانی شدن بیش از حد افراد است.
اگر از جنبه های دیگر از جمله تاثیر عصبانی بیش از حد صرف نظر کنیم و توجهمان را به مواد خوراکی قندی معطوف کنیم؛ ابتدا باید خوراکی های قند که مشهورترین آنها نوشابه و قند است که به شدت از سوی پزشکان و محققان منع شده است را لیست کنیم و از مصرف آنها بپرهیزیم.

خوراکی های مفید برای دیابت

خوراکی های طبیعی مثل انواع میوه و مشتقات آن که میوه های خشک از همین دسته هستند؛ از این جهت که املاح معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین می کنند بسیار مفید خواهند بود. ولی باید در نظر داشت؛ چنانچه بیماری دیابت فرد در درجات بالایی قرار دارد همین ها را هم کنترول شده و انتخابی مصرف نماییم.
معمولاً خوراکی هایی که قند پایین تری را دارا هستند و همین طور از بین خوراکی های طبیعی میوه هایی که قند کمتری دارند، مثل توت فرنگی، پرتقال آلو و … برای مصرف در میان وعده ها منعی ندارند.

خوراکی هایی که برای دیابت مفید هستند

معمولا میوه هایی که درای قند کمتر، فیبر و ویتامین ث بیشتر هستند در کمک به بهبود بیماری دیابت کمک می کنند. از این جهت میوه هایی مانند کیوی، آلو، پرتغال، گلابی، توت فرنگی و سیب برای بیماران دیابتی مفید واقع خواهد شد.

حالا با بررسی ویژگی های میوه‌های خشک می توانیم بفهمیم چه میوه خشک هایی برای دیابت مضر نیست؟

تاثیر خشک کردن میوه بر دیابت

در پروسه خشک کردن بعضی میوه ها که نیاز به حفظ رنگشان است معمولا مقداری آبلیمو و عسل یا در برخی موارد آبلیمو شکر روی سطح برش خورده میوه تازه آغشته می شود تا از برخورد هوا و تغییر رنگ آن جلوگیری شود. از همین رو بهتر است از شرکت تولید کننده میوه خشک مورد نظر جویا شد تا از این دسته میوه ها انتخاب نکرده باشیم.

البته باید در نظر داشت که در پروسه خشک کردن میوه ها و مواد معدنی املاح و ویتامین های موجود در میوه تشدید می‌شوند که باید توجه داشت میوه هایی که در لیست میوه های قندی قرار می‌گیرند را با دقت داشته باشیم که انتخاب نکنیم

در میوه خشک هایی مانند آلو، توت فرنگی و کیوی مواد نگهدارنده ای برای حفظ رنگ یا هر ترفند دیگری افزوده نمی‌شود.
از این جهت میوه خشک که میوه تازه آن دارای قند کمتری باشند و در پروسه خشک شدن نیاز به افزودن مواد قندی به آن نیست مناسب خواهد بود.

میوه خشک های مفید برای دیابت

10 میوه نیم کیلوئی مخلوط میوه خشک

در پایان از میوه خشک هایی که برای درمان دیابت نه تنها مضر نیستند بلکه مفید واقع خواهد شد به چیپس آلو شابلون خشک، چیپس توت فرنگی خشک و چیپس کیوی خشک اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *